SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sockerskrin 7574542
*
nr 757 4542
Sockerskrin
Silver, invändigt förgylld, längd: 9, djup: 9, höjd: 6, 0, 800, ca 230g, (knopp saknas)
Utrop:
1.000 kr
Såld:
950 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 maj 2012
kl 17:08:21
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/5 10:00:31
1
900 kr
7/5 13:06:40
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld silver sockerskrin ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33
-
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43
-
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8244 Jardiniere
silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47
-
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40
-
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:38
*
Sockerskrin
nr 757 4542
Sockerskrin
Silver, invändigt förgylld, längd: 9, djup: 9, höjd: 6, 0, 800, ca 230g, (knopp saknas)
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 950 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 7 maj 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 7/5 10:00:31 | 1 | 900 kr |
| 7/5 13:06:40 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: invändigt förgylld silver sockerskrin ädelmetall
-
8212 Bålskål
+ koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:33 -
8107 Frimärksdosa
silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm. Vikt: ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:43 -
8242 Jardiniere
nysilver, Jugend, med mässingsinsats. Längd: 48 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:56
-
8244 Jardiniere
silver, K Anderson, 1894. Längd: 48 cm. Höjd: 15 c..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:47 -
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40 -
6324 Ljuslyktor
Sterlingsilver, Newport, kupa med etsad dekor. Höj..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:38



